Toitumise mõju unele põhineb ennekõike sellel, et serotoniini ja melatoniini tootmiseks on vaja trüptofaani ja veel mõnda toitainet. On täheldatud, et trüptofaan suurendab subjektiivselt unisuse kogemist ja parandab une kvaliteeti (Jenkins 2016).
Et ajju jõuaks piisavalt trüptofaani, on oluline valida toidud, milles on võimalikult palju trüptofaani teiste suurte neutraalsete aminohapete (LNAA) suhtes. Seda seetõttu, et need aminohapped konkureerivad trüptofaaniga, et neid üle vere-aju barjääri ajju transportida.
Hea looduslik trüptofaani allikas on kõrvitsaseemnepulber. Kui seda õhtuti tarbida, annab see piisava koguse trüptofaani, mis suudab une kvaliteeti parandada (Hudson 2005). Lisaks kõrvitsaseemnepulbrile tuleks tarbida piisavalt süsivesikuid, kuna trüptofaani ainevahetus nõuab väikest insuliinitaseme tõusu, et trüptofaani tase ajus piisavalt tõuseks. Vadakuvalgu ja hargnenud ahelaga aminohapete (BCAA) tarbimist tuleks õhtuti vältida, sest teised neis sisalduvad suured neutraalsed aminohapped vähendavad trüptofaani kogust, mis ületab vere-aju barjääri. Trüptofaani kasutamist toidulisandina võib siiski pidada küsitavaks, kuna selle kasutamist on seostatud tõsiste, kuigi harva esinevate kõrvaltoimetega. Kuid need toimed võisid olla põhjustatud näiteks ka trüptofaani lisandite ebapuhtusest.
Viimase nelja tunni jooksul enne magamaminekut tuleks vältida suurte koguste söömist, kuna raske eine võib und halvendada. Viimased uuringud on näidanud, et inimesed, kellel on mitmekülgne soolestiku mikrobioom, magavad üldiselt paremini (Smith 2019). Head mikrobioomi saab säilitada ja parandada, süües kvaliteetset puu- ja köögivilja. Samuti on soovitatav tarbida jogurtit, kuna see on hea probiootikumide allikas. On tõestatud, et ka vahemerelise toitumise järgimine mõjutab hästi une kvaliteeti (Campanini 2017).